Nogomet kakav smo donedavno poznavali ostao je u 20. stoljeću. Prve dvije dekade 21. stoljeća jasno pokazuju pravce razvoja najpopularnijeg sporta na svijetu, a to je sve veća koncentracija vrijednosti koje mogu donositi profite ulagačima. Presing takvog pristupa može se prepoznati u inicijativi bogatih europskih klubova da osnuju Super ligu ili u Fifinom predlaganju da se svjetsko nogometno prvenstvo igra svake dvije godine. Nešto što je bilo nezamislivo još prije desetak godina postalo je realnom raspravom i sve jačim stiskom bogatih interesnih skupina da ostvare svoje komercijalne ciljeve…
O tome pišemo u ovom broju, ali se bavimo i onime što je bit ovog izdanja. Nogometaši i nogometašice, treneri i dužnosnici klubova oduvijek su bili pod pritiskom očekivanja ili kriznih situacija.
Nogomet je u tom kontekstu bio prihvatljivog intenziteta tih pritisaka jer nije bio opterećen drugim teretima koji dolaze izvan sportske zone. No, navedeni novi odnosi, temeljeni na diktatu globalnog kapitala, pritiske na aktere nogometa doveli su do razina koje oni teško podnose. Otuda sve više pojava igrača i trenera koji gube psihološku ravnotežu, teških sudbina kad se ne uspijeva prebroditi krizne situacije. Uz sve to nogometaši su zbog ogromnog tereta utakmica, putovanja, stalnog pritiska imperativa raznih vrsta, podložni sve češćem ozljeđivanju i posljedičnim krizama za vrijeme dugih oporavaka. Zato se u FIFPRO-u, a u suradnji s nacionalnim sindikalnim udrugama, vrlo ozbiljno tretira problematika mentalnog zdravlja nogometnih aktera. I stalno se nude, uz istraživanja i rasprave, modaliteti da se te krizne situacije prevladaju. Hoće li premalo empatična nogometna industrija prihvatiti tu stvarnost i pozabaviti se olakšanjem tereta svojim članovima? Morat će u jednom trenutku jer je vidljivo da aktivni igrači sve glasnije negoduju zbog neizdrživog ritma…
Nogomet je, srećom, i dalje snažan medij podrške društvu pa smo kao HUNS aktivni sudionici podupiranja raznih akcija koje promoviraju fizičku aktivnost među mladima, promocija kampanja za zdravlje žena. Osobito smo ponosni na našu organizaciju Kampa za igrače bez ugovora jer je u ovogodišnjem izdanju čak 12 igrača dobilo nove ugovore nakon priprema. Među njima čak osam u prvoligaške sredine te četiri u drugoligaške, među inim u inozemstvu. To je potvrda važnosti, ali i kvalitete našeg kampa. Odradili smo i vrlo nam dragu misiju glasovanja za najbolju nogometašicu i najboljeg malonogometaša Hrvatske… Ugodno vam čitanje i svako nogometno dobro!